Szupravezetők szobahőmérsékleten

Beküldve: 2015. okt. 5., hétfő, 11.10.00 CEST (567 napja)
„Szupravezetők szobahőmérsékleten”
2015. okt. 21., szerda, 18.00.00 CEST – 20.00.00
Bánki Donát Tagkollégium
flickr.com/photos/bankikoll/albums/72157659929853369

Szakmai-Tudományos Műhely

őszi nyilvános ismeretterjesztő előadássorozata keretében meghirdeti a következő programot:

Szupravezetők szobahőmérsékleten

Előadó:
Prof. Dr. Vajda István dékán, egyetemi tanár (ÓE KVK)
Időpont:
2015. október 21. (szerda), 18:00 óra

A tudomány és a technika jelenlegi, illetve jövőbeni lehetőségeibe enged bepillantást az Egyetem Bánki Donát Kollégiumában működő Szakmai Tudományos Műhely nyilvános ismeretterjesztő előadássorozat október 21-i programja. Az előadás: Szupravezetők szobahőmérsékleten címmel került meghirdetésre. Célunk, hogy az érdeklődők számára közelebb hozzuk ezt a feljövőben lévő, perspektivikus high-tech területet, bemutassuk, hogy a szupravezetés reális megoldásokat nyújt meglévő és jövőbeni ipari problémákra. A szupravezető anyagok egy bizonyos kritikus hőmérséklet alatt elvesztik elektromos ellenállásukat, gyakorlatilag végtelenül jó elektromos vezetővé válnak. Az alacsonyhőmérsékletű szupravezető anyagok, illetve az azokból készült ötvözetek legmagasabb kritikus hőmérséklete 23,2 K, ezért hűtésükhöz folyékony héliumot kell használni. A kritikus hőmérsékleten kívül még két kritikus paraméter játszik fontos szerepet: a kritikus áramsűrűség és a kritikus indukció. A szupravezetési állapot csak abban az esetben marad fenn, ha mindhárom mennyiség értéke egyidejűleg kisebb, mint a kritikus értékek. A szupravezető képesség alapvetően két lényeges tulajdonságot foglal magába. Az egyik az ellenállásmentes áramvezető-képesség, a másik a diamágneses tulajdonság, ez utóbbi tulajdonság azt jelenti, hogy a mágneses tér kiszorul a szupravezető anyagból. Ezek alapján megfogalmazhatók a következő kérdések: Mire képesek a szupravezető anyagok? Lehetséges-e szupravezetés szobahőmérsékleten? Milyen eszközökben használják a szupravezetőket? Mik a hazai lehetőségek, fel tudjuk-e venni a versenyt? Ezen gondolatébresztő kérdések mentén valószínűleg érdekes előadás és beszélgetés kerekedik ki. A téma érdekes, a kérdésekre adott válaszok mindenki számára izgalmasak lehetnek. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

Gondolatébresztő:

• Mire képesek a szupravezető anyagok?
  • Lehetséges-e szupravezetés szobahőmérsékleten?
  • Milyen eszközökben használják a szupravezetőket?
  • Mik a hazai lehetőségek, fel tudjuk-e venni a versenyt?

Az előadás helyszíne:

Bánki Donát Tagkollégium (1065, Budapest, Podmaniczky u. 8., földszint - nagyterem)

Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!